Az őszi árpa Albit növénykondicionáló készítménnyel javasolt teljes körű kezelése magában foglalja a vetés előtti magkezelést (30-40 ml Albit/t 10 l munkaoldat felhasználásával) és a dupla lombkezelést.

A lombkezelések ütemezése:

1. a szárhosszabbítás szakaszaiban (BBCH 20–40)

2. zászlólevéltől a virágzásig (BBCH 40–70)

Az Albit javasolt kijuttatási mennyiségei: 30-40 ml/ha. A lombkezeléshez munkaoldat kijuttatási mennyisége: 200–300 l/ha (földi permetezők), 50–100 l/ha (repülőpermetezők). A második lombkezelést zászlós levélkorban végezzük a maximális ellenszerhatás (termésnövelés) érdekében, a kalászos-virágzás szakaszában – a betegségek elleni maximális hatásosság érdekében.

A magasabb arányú Albit (40 ml/ha lombpermetezésnél) a növények tartós immunizálására szolgál a vegetációs időszakban.

Őszi árpán az Albit fokozza a csírázást, aktiválja a növekedést és fejlődést, növeli a szárazság- és egyéb kedvezőtlen éghajlati viszonyokkal szembeni ellenálló képességet, növeli a termést, javítja a termésminőséget, növeli a betegségekkel szembeni ellenálló képességet, elősegíti a herbicid kezelés utáni stressz csökkentését. Az Albit szintén hatékony a gyökérrothadás, háló és foltosodás ellen.

Továbbá az Albit alkalmazható növényvédő szerek fitotoxikus hatásának csökkentésére.

 

Sörárpa kezelése Albit növénykondicionáló készítménnyel

 

Sörárpa esetében csak 1. állománykezelést alkalmazunk!

Sörárpa termesztés során a vetőmag csávázása és az első kezelés ajánlott a fehérjetartalom lehetséges növekedése miatt. Ilyen irányú kísérleteket nem végeztek, de a búzánál tapasztalható fehérjetartalom növekedés miatt nem ajánlott a második lombkezelés. Sörárpa termesztésnél az erős, jól fejlett állomány az optimális tápanyaggazdálkodás mellett megfelelő fehérjetartalommal és termésszinttel szokott párosulni.

 

Az Albit őszi árpára gyakorolt hatását 4 szántóföldi kísérletben vizsgálták

A kísérletekben az Albit növénykondicionálóval végzett kezelés 400 – 750 kg/hektárral növelte az őszi árpa termését a kontrollhoz képest, ami átlagosan 21,6%-os többletet jelentett.

Az összes vizsgált növény közül az őszi árpa adta az egyik legnagyobb relatív termésnövekedést az Albit kezelés hatására. Az Albit kijuttatásának nagy hatékonysága őszi árpára a magas eredeti termőképességnek köszönhető. Ezért, bár az Albit tavaszi árpára történő kijuttatása miatti átlagos termésnövekedés lényegesen alacsonyabb, a relatív termésnövekedés mindkét kultúra esetében megközelítőleg azonos, 18,2 és 21,6% közötti értékeket mutatott. Ez a tény arról tanúskodik, hogy Albit képes mindkét árpafajtában egyformán hatékonyan feltárni a termelési potenciált.

A kísérletek igazolták, hogy az Albit hatékony az őszi árpa gyökérrothadása ellen. A termésnövelés és a betegségek elleni védekezés mellett az Albit növeli a csírázást és a csírázóképességet, felgyorsítja a fenológiai fázisok változását, növeli a növények magasságát, a szársűrűséget, a teljes és termőképes termést, a kalászhosszt, a magvak számát és tömegét, csökkenti a kalászürességet.


HIRDETÉS


Címkék: , , ,
Megosztás: